Banka faiz oranları 2013
banka faizTAHVİL ve bono faizlerindeki düşüş trendi doğal olarak mevduat faizlerine de yansıyor. Bu durum özellikle yeni mevduat hesabı açtırmak isteyenleri düşündürüyor. Ancak hemen umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü mevduat müşterisini kaybetmek istemeyen birçok banka, bu yatırım aracından getiri elde etmeyi tercih edenler için “alternatif’ yeni ürünler çıkarmaya başladı.

Bu ürünler, klasik mevduata göre sağladıkları daha yüksek getirilerle dikkat çekiyor. Ancak “alternatif mevduat”ın bir başka özelliği de uzun vade gerektirmesi. Kısacası klasik mevduata göre daha yüksek getiri istiyorsanız uzun vadeli yatırıma “evet” demelisiniz.

MEVDUAT DA ÇEŞİTLENDİ

Bankalar avantajlı mevduat ürünlerinden yararlanmak isteyenlere genelde 6 ay, 1 yıl hatta üzeri vade şartı koşuyor. Bankaların son dönemde öne çıkan bir diğer ürünü ise “birikimli mevduat”… Bu mevduatla yatırımcı, her ay belli bir tutarı hesaba aktardığı takdirde daha yüksek faiz alıyor.

Aslında bankaların çıkardığı bu ürünlerin ortak amacı, yatırımcıları uzun vadeli tasarrufa yönlendirmek. Bu arada yılın ilk günü hükümetten de uzun vadeli mevduata destek geldiğini hatırlatalım. Uzmanlara göre bankaların mevduat tarafında çıkardığı yeni ürünler ve hükümetin stopaj desteği, mevduatın cazibesini artıracak. Ayrıca bu durum yatırımcıları uzun vadeye de yöneltecek.

İşte bankaların mevduat alanındaki yeni ürünleri…

15 BİN ‘VEFALI” MÜŞTERİ

Ziraat Bankası, müşterilerini daha uzun vadeli mevduata yöneltebilmek için “Vefalı Hesap”ı çıkardı. 15 Kasım’da hayata geçirilen “Vefalı Hesap”, kısa sürede 15 bin müşteri sayısına ulaştı. Ziraat Bankası Genel Müdiir Yardımcısı Bilgehan Kuru, Vefalı Hesap’ın avantajlarını şöyle sıralıyor:

“Bu hesap, mevduatını bankamızda açtıranların 1 ytl tutması karşılığında müşterimize artan oranlarda faiz ödemeyi taahhüt ediyor. Müşteri ihtiyaç duyduğunda kısmi para çekebiliyor. Buna karşılık hesapta kalan tutar için faiz kaybı olmuyor.”

Ziraat Bankası, halen 32 gün vadeli Vefalı Hesap açtıran müşterilerine yüzde 7.25 faiz veriyor. Ancak müşteri vadeyi uzattıkça faiz oranı yükseliyor. Örneğin 12’nci dönemde (1 yıl vadede) yüzde 9.25’e çıkıyor.

ANAPARA GARANTİSİ YOK

VakıfBank, klasik mevduat ürünlerine göre daha yüksek getiri hedefleyen ve parite değişimlerinden yararlanmak isteyen bireysel ve ticari müşterileri için üç farklı özel ürün sunuyor. Bunlardan DCD (Tam Teminatlı Opsiyon); herhangi bir para cinsini, belirli bir vadede, müşterinin belirlemiş olduğu bir seviyeden alma/satma hakkını bankaya veriyor. DCD, temel olarak kur riski alınması yoluyla mevduata ek getiri sağlıyor.

“Aklınızdaki Mevduat Hesaplan” ise 6 aydan uzun vadeli bir mevduat ürünü. Banka bu ürünle yatırım dönemi için piyasayla ilgili yükseliş veya düşüş yönünde öngörüsü bulunan müşterilerine daha yüksek getiri sağlıyor. VakıfBank, “Hiper Mevduat”la da birikimlerini TL, dolar, euro olarak vadeli mevduatta değerlendirmek ve bu üç para birimi arasında geçiş yapmak isteyen gerçek ve tüzel yatırımcıları hedefliyor.

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ecesoy, farklı vadelerin öne çıktığı bu üç ürünlerle ilgili diğer ayrıntıları da şöyle paylaşıyor: “Müşterilerimiz genelde aylık veya 45 günlük DCD ürünlerine ilgi gösteriyor. Ancak daha kısa vadelere de ciddi talep var. Aklınızdaki Mevduat Hesapları, 6 aydan uzun vadeli; Hiper Mevduat ise 32-45 günlük vadelerde açılabiliyor.”

İSTEYENE ALTIN, İSTEYENE SEPET

Akbank, standart vadeli mevduat hesaplarının yanı sıra “Altın Mevduatı”, “Mevduat Birikim Hesabı” ve son olarak da “Esnek Birikim Hesabı” ile “Nar Hesa-bf’nı çıkardı. Akbank, Nar Hesabı ile müşterilerine vade derdi olmadan en küçük tutarlı tasarruflarına bile faiz kazandırıyor. Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Galip Tözge, “Nar Hesabı standart vadeli bir hesaptan yapılamayan elektrik-su-telefoıı fatura ödemeleri, okul-kira gibi düzenli ödemeler, otomatik olarak bu hesaptan yapılabiliyor. Ayrıca çek kredi kartı kredi gibi borç ödeme işlemleri de yapılabiliyor” diyor.

Akbank, Esnek Birikim Hesabı’yla ise müşterilerinin kredi kartından ya da hesabı üzerinden alınan bir talimatla düzenli birikim yapmalarını sağlıyor. Bu hesapta döviz ya da altın biriktirilebiliyor. Ödemelerde seçilecek döviz cinsi de esnek. Örneğin, TL hesabından belirlenecek dolar tutan karşılığıyla curo biriktirmek mümkün. Koşullu talimat da verilebiliyor. Bu sayede birikim yapılmak istenen döviz kuru, belirlenebilen bir kur seviyenin altında ise o ayki talimatın gerçekleştirilmesi istenebiliyor.

3 YILA KADAR VADE İMKANI

İş Bankası, klasik mevduat ürünlerinin yanı sıra müşterilerine “Sabit Hesap” veya “Değişken Hesap” gibi farklı alternatifler sunuyor. Ancak bu iki üründen de tasarruflarını 1 yıl ve üzerindeki vadelerde değerlendirmek isteyenler yararlanabiliyor. Söz konusu hesaplarda 1,2 ya da 3 yıl vade imkanı sağlanıyor. Ancak Sabit Hesap’ta faiz oranı vade boyunca aynı kalırken Değişken Hesap’ta piyasa koşulları değiştikçe oran da değişiyor. Değişken Hesap; 1, 3, 6 veya 12 ay olarak belirlenebilecek ara dönemlerde hak edilen faizin müşterilerin vadesiz TL hesabına aktarılması esasına göre çalışıyor. Söz konusu hesabın faizi ise değişken. Sabit Hesap ise 1,3, 6 veya 12 ay olarak belirlenebilecek ara dönemlerde hak edilen faizin vadeli hesapta bekletilmeyip müşterilerin belirleyeceği kendilerine ait bir vadesiz TL hesaba aktarılması esasına göre çalışıyor. Vade süresi içerisinde tüm dönemlerde hesabın açılış tarihinde belirlenen sabit faiz oranı geçerli oluyor.

NET HESAP’A NET KAZANÇ

Garanti Bankası, müşterilerini Temmuz 2012’de hayata geçirdiği “Net Hesap” ile tasarrufa yöneltiyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, Net Hesap’ın vade sonunda elde edilecek net kazancı müşterilerine ilk günden bildirdiğine dikkat çekiyor. Aylık birikim tutarı ve vadesine göre getirisi farklı Net Hesap paketleri oluşturduklarını söyleyen Genç, ürünün işleyişini şöyle anlatıyor:

“Bu paketler sayesinde müşterilerimiz, vade sonundaki getirisini hesap açılışında garantiliyor. Net Hesap’ta ayrıca, düzenli ödeme tutarları 100 ile 500, net getirisi 100 ile 1.000 TL arasında değişen üç hesap seçeneği var. Tüm hesap türleri 2 yıla varan sürelerle düzenli birikim yapmayı ve hedeflenen tutara ulaşmayı sağlıyor.”

Net Hesap sahipleri, ihtiyaç duyduklarında hesaplarına ulaşarak para çekebiliyor ya da ekleyebiliyor. Üstelik bunu yaparken de kazanmaya devam ediyorlar. Kısacası vade sonunda birikim hedefine ulaşanlar, günlük getirinin yanı sıra ek getiri de elde edebiliyor.

600 BİN “TURUNCU” MÜŞTERİSİ

ING Bank’ın birikimlerini belirli bir vadeye bağlamak istemeyen ancak yüksek faiz elde etmek isteyenler için “Turuncu Hesap” ürünü bulunuyor. ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, bugüne kadar bu hesapla 600 bin müşteriye ulaştıklarını belirtiyor.

ING Bank, Turuncu Hesap açtıran müşterilerine “hoş geldin” faizi de veriyor.

Halen Turuncu Hesap’a ilk ay yüzde 8 faiz uygulanıyor. Sonraki aylarda ise yüzde 7.5 faiz veriliyor. Tabakoğlu, Turuncu Hesap’ın avantajlarını şöyle sıralıyor:

“Turuncu Hesap’ta vade bekleme derdi yok. Dolayısıyla müşterilerimiz bu hesaba istedikleri zaman para yatırıp istedikleri zaman çekebiliyor. İnternet üzerinden yapılan EFT, havale gibi işlemlerden masraf alınmıyor ve hesap işletim ücreti kesilmiyor. Ayrıca Turuncu Hesap’a 2012 sonuna doğru ‘biriktirme’ özelliğini eklemiştik. Böylece müşterilerimiz vadesiz hesaptan veya ING kredi kartından Turuncu Hesap’a aylık düzenli birikim talimatı verebiliyor.”

6 AY TUTANA EK FAİZ

TEB, küçük de olsa birikim yapmak isteyenler için “Marifetli Hesap”ı geliştirdi. Günlük faiz işletme özelliği olan Marifetli Hesap’ta vade bozulmadan para çekilip yatı-rılabiliyor. TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Böylece müşterilerimiz ihtiyaç anında birikimlerine her an ulaşabiliyor” diyor.

Yüzde 9 tanışma faizi sunan Marifetli Hesap, 6 ay boyunca belli bir hesap ortalamasını tutturanlara ek faiz de kazandırıyor. EFT, havale, hesap işletim masrafı alınmaması; TL, ABD Doları, euro ve tngiliz Pound’u cinsinden ayrı birer hesap açılabilmesi ve ortak açılabilen hesaba üçüncü kişilerin para yatırabilmesi gibi farklı avantajları da var.

Gökhan Mendi, Marifetli Hesap’tan yararlananlarının sayısının 275 bine yaklaştığını açıklıyor.

100 TL’YE BİLE HESAP

Şekerbank, küçük tasarruf sahiplerine iki farklı alternatif mevduat ürünü sunuyor. Bunlardan “Birikimli Gelecek Hesabı” en az 5 yıllık vadeyle açılabiliyor. Ancak Şekerbank müşterisi hesabına aylık ödeme yapıp, vadenin bitimini beklemeden ihtiyaç anında anapara veya faizini çekebiliyor.

Şekerbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman özciğer, TL, euro ya da ABD Doları cinsinden açılabilen Birikimli Gelecek Hesabı’na yatırılacak aylık tutarın en az 100 TL, 50 euro ve 50 ABD Doları; en fazla ise 5.000 TL, 2.500 euro ve 2.500 ABD Doları olduğunu söylüyor.

Cenk TABAKOĞLU / ING Bank Genel Müdür Yardımcısı
Yıllık mevduatta getiri yüzde 0.5 artar

Mevduatta stopaj oranlarının vadeye göre farklılaştırılması sayesinde yatırımcı uzun vadede daha düşük stopaj oranına tabi olacak. Böylece 1 yıl ve üzeri mevduatta yatırımcının getirisi yüzde 0.5 civarında yükselecek. Yeni düzenlemeyle stopaj oranlarının vadeye göre farklılaştırılması ve vadeden önce para çekilmesine getirilen kolaylıklar, tasarrufları uzun vadeye kaydırmak açısından önemli. Biz de yeni düzenlemeye paralel olarak müşterilerimize ‘Ara Ödemeli Hesap’ı sunduk. Bu, 1 yıl ve üzeri vadeli, ara dönemlerinde birikmiş faizin düzenli olarak ödendiği bir mevduat hesabı. Müşterilerimiz uzun vadede daha düşük stopaj oranlarından yararlanırken hesap açılışı sırasında 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl olarak belirlenen ara ödeme dönemlerinde biriken faizlerini alabiliyor. Aynı zamanda faiz oranını vade sonuna kadar sabitleme veya ara dönemlerde güncelleme seçeneğine de sahipler.

Esin Çetinel / Para


admin hakkında 1324 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.