Bamya Yetiştiriciliği Karlı Bir İş mi ?




bamya etiştirmeBamya üretimi zor olsada kazançlı ürünlerden bir tanesidir.Bugüne kadar kilosunu 6-7 liradan aşağıya kolay kolay görmediğimiz bir ürün çeşidi olarak bamya girişimcisine kazandırcak ürünlerden bir tanesidir.

Özellikle 1-2 yıldır az üretim olması kuru bamyanın kilosunu 140 liraya kadar çıkartmaya başladı,Arz edelin miktarın düşük olması dolayısı ile fiyatlar inanılmaz derecede yükselmesine neden oldu.Çok miktarda vitamin ve mineral barındıran sebze sıcak bölgelerde rahatlıkla yetişebilen bir üründür.Ülkemizde bir çok yerde yetişmekle beraber , Ege ve Marmara bölglerinde bamya yetiştiriciliği yağunlaşmıştır. Ancak Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde de yaygınlık kazanaya başlamıştır. Bu durum dolayısıyla yeni bamya çeşitleri iklimsel değişiklikten ortaya çıkmıştır.Aslında her yerde rahatça yetişebilen bir ürün olması bamyaya büyük bir avantaj sağlarken bu kadar az üretilmeside ayrı bir sorudur.


Üretim şartlarına gelince…

Ekim ,büyüme gibi sorunu çok yaşamayan bitkide en büyük problem hasat zamanında ortaya çıkmaktadır.Birincisi ürünleri doğru zamanda hasat edebilmek çok önemli çünkü bazıları olgunlaşırken bazıları daha körpe kalabilmekte,bu nedenle sürekli olarak kontrol edilerek gerekli müdahahaleler yapılmalıdır.Bir diğer zorlukta hasat edilen bamyaların üzerine yapışmış olan çiçeklerin temizlenmesi ve satışa hazır hale getirilmesidir.

Yatırım için fazla bir maliyeti olmayan bir bitki çünkü kuraklığa dayanabilme özelliği sayesinde sulama sorunu yaşan yerlerde de ekimi rahatlıkla yapılabilir .Özellikle büyük pazarların olduğu yerlere yakın bölgelerde üretim yapılması nakliye gibi temel giderlerin düşmesinide sağlayabilir.


admin hakkında 1324 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.