Bağbozumu Üzüm Hasat Zamanı
bağbozumuAğustos ayı ile bir bağbozumunun daha zamanı daha yaklaşıyor.. Kaliteli kırmızı şaraplara hayat verecek kuvvetli siyah üzümlerin olgunlaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları var …Şarabı sadece bardağındaki sıvı olarak değil, doğanın bir eseri olarak tanımak isteyenler için bulunmaz bir fırsat bağbozumu dönemi. Üzüm bağları bir çocuk yetiştirmek gibi özen,dikkat ve bilgi gerektirir.Selendi’nin sarnıç bağları kurulurken,iklim,toprak ve türlerin aptanmasını Bordeaux’un ünlü vitikültür uzmanı Bernad Grandchamps ile gerçekleştirilmiştir.Bağ devamlı bakım ister.Organik bağcılık yapılacaksaiki kat daha dikkat gerektirir.Zamanında doğal gübrelenmesi,budanması iklimin o yıl nasıl gittiğinin yakından izlenmesi ile kurak dönemlerde damlama sulanması gerekir.Bağdan biraz gözünüzü ayırırsanız,genç bağlar aynı küçük delifişek çocuklar gibi çılgınca gelişir.Mutlaka elinizin,gözünüzün bağın üstünde olması gerekir.

Bağlar dikildikten sonra ilk üç veya dörtyıl köklerinin gelişmesi için salkım bırakmasına izin verilmez ve budanır.Böylece sağlam kök gelişmesi sağlanır.İlk üzümleri ancak beşinci yıl gibi görmek veye almak mümkün olur.O zaman kadar sadece bir çubuk olarak diktiğiniz omcalar artık genç birer ağaç.bağ olmuştur.Heyecan burda yükselir.Güzel şarap yapılabilmesi için bağın yedi yıllık gençlik döneminin tamamlanması ve olgunluk çağına gelmesi gerekir.

İzleyen yıllarda salkımları budamadan gelişmesine izin vererek her bir omcanın dengeli gelişmesi sağlanır.Artık üzümlerin olgunlaşmasının ölçülmesi ve bağbozumu kararlarının alınacağı aşama gelmiştir.Bağdan aynı üzüm türlerinden birçok değişik salkımdan örnek üzümler alınarak “Brix” ve şeker ölçümlemesi yapılır.Buna uygun olarak ancak birkaç gün önce bağbozumuna yani hasada karar verilir.Bu çok önemli aşamada isabetli karar vermek ileride üretilecek şarap kalitesini yüzde 100 etkiler.
Bağbozumunda sabah erkenden güneş doğması ile beraber üzüm salkımları kesilerek törenle bağbozumu başlar.Seri ve hızlı çalışma ile sabah serinliğinde salkımlar 15 kiloluk sepetlere konur.İdeali sepetlerdeki bu üzümlerin uzun yol kat etmeden hemen bağın içindeki şaraphanede işleme alınmasıdır,çünkü üzümler kesilip alındığında artık onları besleyen omcalardan ayrılmıştır.Bu arada zamanlama ve “şato”usulü üretimde olduğu gibi bağın içindeki şaraphaneye üzümlerin giderek hemen işleme alınması şarabın kalitesini temelden etkiler.Bunun için Selendi şaraphanesi bağın içinde yapılmıştır.

Sepetler şaraphaneye gelince hijyenik bir ortamda salkımlar el ile seçilip ayrılır.Aralarında olgunlaşmamış taneler var ise burada çıkarılır.Sonra salkımlar bir davlumbaz şeklinde olan sap ayırma makinesine girer.Buradan çıkan üzümlerin üstünde hala küçük saplar kalır.İşte burada da yürüyen bir koveyör’de tek tek el ile bu saplar ayrılır.Üzüm taneleri çıtlatılarak soğutulmuş fermantasyon tanklarına alınır.Gerekirse üzüm mayası eklenir ve şekerin alkole dönüşmesi doğal olarak gerçekleşir.
Burada oluşan şarap yaklaşık 15 günlük fermantasyon süreci sonunda yeni meşe fıçılara alınarak dinlenmeye ve olgunlaşmaya bırakılır.Selendi şaraplarında bu süre yaklaşık 18 aydır.Bu dönemde devamlı tadımlar yapılarak şarabın gelişmesi izlenir.
Şişesi yatık olarak serin ve rutubetli ortamda saklanır.Selendi şarapları bağdaki mahzenlerinde iki yıl süre ile 14 derece ısı ve 74 derece rutubette 365 gün dinlendirilir. Kaliteli şarap üretimi ilk bağ kurulmasından en erken ancak 9 yıl içinde gerçekleştirilebiliyor


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.