Atıkları Kumbaraya Atın Para Kazanın
plastik atıkPil, plastik ve cam şişelerin geri dönüşümünü sağlamak için teşvik getiriyoruz. Birlikte çalıştığımız, vakıf ve dernekler üzerinden Türk ve yabancı şirketlerin de katılımıyla yeni sistem kurulacak. Öncelikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerden başlamak üzere otomatlar kuracağız. Geri dönüşüm kumbaraları kurulacak. AVM’leri tercih ediyoruz. Vatandaş bu malzemeleri kumbaralara atarsa, içecek otomatları gibi makinadan iade parası alacak. Miktar belirlenmedi ama 25, 50 kuruş ile 1 lira arasında geri ödeme yapılacak. Depozit gibi. Böylece vatandaşların çöpleri ayırmasını teşvik edeceğiz.

Plastik, kağıt, pil ve şişe gibi geri dönüşümü mümkün olan atıklar için kumbaralar kurulacak. Vatandaş, atıkları bu kumbaraya atıp, karşılığında para alacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevre kirliliğinin önlenmesi için bir dizi karar aldıklarını söyledi. Bayraktar, pil, kağıt, plastik ve şişelerin geri dönüşümünü sağlamak için teşvik getirdiklerini, bu yönde hazırlanan projede yerli ve yabancı şirketler ile birlikte çalışacaklarını kaydetti. Nüfusun yoğun olduğu bölgelerden başlamak üzere geri dönüşüm kumbaraları kurulacağını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti: Önce AVM’lere bu kumbaralardan kurulacak. Vatandaş bu malzemeleri geri atarsa şişe başına para alacak. 25, 50 kuruş ile 1 lira arasında geri ödeme yapılacak. Böylece vatandaşların çöpleri ayırmasını teşvik edeceğiz. Bunu daha sonra Türkiye geneline yaymak istiyoruz. Bunu yaygınlaştırabilirsek ekonomiye kazancı çok fazla.Morfikirler


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.