Atanamayan Öğretmenlere Vergi Müfettişliği Görevi
ogretmen
Atanamayan öğretmenler için Maliye yeni bir iş kapısı açtı. Öğretmenler vergi müfettişi olup, özellikle iş makineleri üzerinde denetim yapacak. Vergi müfettişi alım kriterlerini değiştiren Maliye Bakanlığı, yeni açılacak sınavlarla, Mühendislik ile Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakülteleri’nin, fizik, kimya, biyoloji, matematik, istatistik gibi bölümlerinden mezun olan kişilerin alımının önünü açtı. Bu kapsamda alınan vergi müfettişleri, sadece mükelleflerin defterlerini değil, aynı zamanda iş makinelerinin de vergi denetimini yapacaklar. Hüseyin Özay – Star

Maliye Bakanlığı tarafından öğretmenleri sevindiren haber geldi. Bakanlık Hesap Uzmanları ve Maliye Teftiş Kurulu başta olmak üzere köklü kurullarını sonlandırarak radikal bir karar almıştı. Şimdi de yeni dönemde öğretmen olarak atanamayanlara yeni bir iş kapısı açıyor. Bundan böyle öğretmen olarak görev alamayan adaylar maliye müfettişi olarak görev yapacak.

Resmi Gazete’nin 27 Mart tarihli sayısında Maliye Bakanlığı’nın Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikler yayımlandı. Değişiklik kapsamında fizik, kimya ve biyoloji öğretmenleri vergi müfettişliği yapabilecek. Yeni yönetmeliğe göre bugüne kadar Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden alınarak yetiştirilen müfettişler için artık böyle bir şart aranmayacak. Değişiklikle Fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden ya da bunlara denkliği yükseköğretim kurulu’nca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki öğretim kurumlarından birini bitirenler de vergi müfettişi olabilecekler. Vergi müfettişliği kadrolarının yüzde 25′i de bu bölüm mezunlarına ayrılacak.

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, sınav kurulunda yer alan vergi müfettişlerinin ”en az 8 yıl” görev yapmış olmaları şartı aranmayacak. Yeni alınan kararlar doğrultusunda Vergi Müfettişliğiyle ilgili sınavın yazılı kısmı, ÖSYM’ye yaptırılacak. Daha önce bu sınava ikinci kez katılmak mümkün değildi. Şimdi Vergi müfettişliği sınavına ikinci kez katılabilme olanağı da getirildi. Üstelik sözlü sınavın, yazılı sınav konularından yapılması şartı da yürürlükten kaldırıldı.

5.000 Kişi Alınacak İddiası Adayları Heyecanlandırdı

Dün Maliye Bakanlığı’ğına yakın kaynaklar tarafından, yeni yönetmelik değişikliğiyle 5.000 bin kişinin işe alınacağı haberleri yayıldı. Bu iddia duyulunca ortalık hareketlendi. Ancak henüz Bakanlık resmi bir açıklama yapmadı. Ancak bazı Maliye yetkilileri sayının ne kadar olacağı kesin olmamakla beraber bu yılın sonuna kadar çok sayıda vergi müfettişi alınacağının doğru olduğu söylendi.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.