Ar-Ge Projeleri Teşvik Kapsamına Alındı
ar-geUludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) ‘TÜBİTAK-KOSGEB ve Yatırım Teşvik Sisteminin 3’lü Entegrasyonu’ konulu seminerle önemli bilgileri üyeleri ile paylaştı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) ve AR-GE Hibe Fonları Uygulayıcısı Prof. Dr. Atila Bağrıaçık, “Resmi Gazete’de yayınlanan yatırım ve teşvik ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı’na göre öncelikli yatırım konuları arasında Ar-Ge projeleri de yer aldı. Diğer bir ifade ile Ar- Ge projeleri 5. bölge olarak nitelendirilen Erzurum, Giresun gibi illerle eşit teşvik hibesi kapsamına alındı. Bu da sanayici için oldukça önemli bir karardır.” dedi.

TÜBİTAK Ar-Ge desteklerinin rekabet gücünü ve yenilikçi endeksi yükselteceğinin altını çizen Bağrıaçık, “TÜBİTAK 1501’deki değişiklikler birçok avantaj yaratıyor. Örneğin; öncelikli alanda yapılan, ortak başvurulan ve ortak yürütülen çalışmalar ile AR- GE’ye geçmiş yıllarda pay ayıran kurumların alacağı destekler önemli ölçüde artabiliyor.” bilgisini verdi.

TÜBİTAK tarafından destek alarak yürütülen bir Ar-Ge projesinin sonuçlandıktan sonra bir yıl içinde Ekonomi Bakanlığı’na başvurulması ile 5. Bölge avantajlarından faydalanabileceğine dikkat çeken Atila Bağrıaçık, “Erzurum ve Giresun gibi şehirlerin yer aldığı ve 5. Bölge olarak ifade edilen bölgeye sağlanan tüm avantajlarda, TÜBİTAK Ar- Ge projesinin devamında faydalanılabilir.” diye konuştu.

Üçüncü ülke olarak nitelendirilen ülkelerden alınacak makinelerde gümrük vergisi muafiyeti gibi avantajların sağlandığını açıklayan Bağrıaçık, “Katma değer vergisi istisnası, bankalardan kullanılacak en az bir yıl vadeli yatırım kredilerinin teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının yüzde 70’ine kadar ödenecek faizin bir kısmının karşılanması, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi ve vergi indirimi gibi avantajlar mevcut.” dedi.

“PROJE YAZILIRKEN TEZATLIKLARA DİKKAT EDİN”

Proje yazımı ile ilgili bilgiler veren Ar- Ge Mühendisi Hakan Dedeoğlu ise, projenin kendi içinde tezatlığa düşmemesini, aksi halde teşvik hibesinden mahrum kalınacağını vurguladı.

Proje yazımında her kısmın önemli olduğunu, ancak özet kısmının çok daha önemli olduğunu söyleyen Hakan Dedeoğlu, şöyle konuştu:

“Projenizi denetleyen kişiler öncelikli olarak özet kısmına bakıyorlar. Projenin başlatılma gerekçesi, uygulanacak yöntemler ve AR- GE aşamalarının anlatıldığı bu kısım, teşvik hibesine hak kazanmanız açısından çok önemli.”

Projenin hibe desteği alabilmesi için özgün olması gerektiğinin altını çizen Dedeoğlu, “Projenin amacı, farkı, yenilikçi ve özgün yönleri olması şart. Bizim gözlemimiz bu özelliklere sahip projelerin daha avantajlı olduğu yönünde.” ifadelerini kullandı. aktifhaber.com


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.