Ankara Sigorta Acentelik Şartları
ankara sigortaÜlkemizin en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Ankara sigorta bayiliği almak isteyenler için bayilik şartlarını yayınlıyoruz.

Sigorta acenteliği gerçek ve tüzel kişilerce yapılır.Sigorta Acenteliği faaliyetinin yürütüldüğü mekânın; müstakil bir bina / iş merkezi içerisinde; fiziki olarak ayrılmış, müstakil bir girişe sahip, başlı başına kullanılmaya elverişli bağımsız bir mekân olmasına; münhasıran Sigorta Acenteliği yapılan bu mekanda işletmeye ait en az 1’er adet bilgisayar, yazıcı ve faks cihazının, poliçe düzenlemeye, müşteri cari hesabını takip etmeye ve yazışma yapmaya uygun programların, yeterli arşivleme sisteminin, internet bağlantısının, elektronik posta adresinin, müşteri oturma grubunun bulunmasına ve tüm sigortacılık işlemleri için statik IP adresi kullanılması gerekmektedir.

Acentelik faaliyetinde bulunacak gerçek kişilerde aşağıdaki nitelikler aranır

 • Sigortacılık yasasında belirtilen sigorta acenteliği faaliyetlerinin yürütüleceği uygun bir ofis ve ofis ekipmanlara sahip olmak.
 • Türkiye’de yerleşik olması,
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa uğramış olsalar dahi süreli hapis veya sigortacılık mevzuatına aykırı hareketlerinden dolayı hapis veya birden fazla adli para cezasına mahküm edilmemiş yahut cezası ne olursa olsun basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık,dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, görevi kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlar ile kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, devlet sırlarını açığa vurma veya vergi kaçakçılığı suçlarından dolayı hüküm giymemiş olması,
 • İflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması,
 • Teknik personel vasıflarını taşıması,
 • Asgari malvarlığı (25.000 TL) şartını yerine getirmiş olması,
 • Fiziksel, teknik ve idari altyapı ile insan kaynakları bakımından yeterli olması.

Acentelik faaliyetinde bulunacak tüzel kişilerde aşağıdaki nitelikler aranır

 • Merkezlerin Türkiye’de bulunması,
 • İflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması,
 • Asgari malvarlığı (25.000 TL) şartını yerine getirmiş olması,
 • Fiziksel, teknik ve idari altyapı ile insan kaynakları bakımından yeterli olması.

Acentelik faaliyetinde bulunacak tüzel kişilerin yetkililerinde, gerçek kişi ortaklarında ve tüzel kişi ortaklarının yetkililerinde aşağıdaki nitelikler aranır

 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa uğramış olsalar dahi süreli hapis veya sigortacılık mevzuatına aykırı hareketlerinden dolayı hapis veya birden fazla adli para cezasına mahküm edilmemiş yahut cezası ne olursa olsun basit ve nitelikli zimmet, irtikap,Rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, görevi kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlar ile kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, Devlet sırlarını açığa vurma veya vergi kaçakçılığı suçlarından dolayı hüküm giymemiş olması,
 • İflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması,

Acentelik faaliyetlerinde bulunacak tüzel kişi ortaklarında iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması şartı aranır
Sözleşme yapma veya prim tahsil etme yetkilerine sahip gerçek kişi acenteler ile tüzel kişiliği haiz acentenin müdürünün veya bu unvanı taşımasa bile fiilen bu görevi yerine getiren kişilerin;

Acente adaylarının eğitim şartı

 1. En az 4 yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olmak veya,
 2. Meslek yüksek okullarını Aktüerya, Pazarlama, Risk yönetimi ve sigortacılık bölümlerinden mezun olmak ve 2 yıllık mesleki deneyimli olmak.

Ankara Sigorta Bayilik (Acentelik) Başvurusu

 1. Ankara Sigorta Bayilik (Acentelik) Başvurusu için Genel Müdürlük / Bölge / Şube Müdürlüklerimize ulaşınız.
 2. >Ankara Sigorta Eksperlik Başvurusu için aşağıdaki formu doldurarak hasardenetim@ankarasigorta.com.tr adresine gönderiniz. Ankara Sigorta Eksperlik Başvuru Formunu bu başvuru formu linkine tıklayarak karşınıza çıkan sayfanın en altından indirebilirsiniz.
 3. Ankara Sigorta Anlaşmalı Servis Başvurusu için aşağıdaki formu doldurarak hasardenetim@ankarasigorta.com.tr adresine gönderiniz. Ankara Sigorta Anlaşmalı Servis Başvuru Formunu bu başvuru formu linkine tıklayarak karşınıza çıkan sayfanın en altından indirebilirsiniz.
 4. Ankara Sigorta Yedek Parça Tedarikçi Başvurusu için aşağıdaki formu doldurarak hasardenetim@ankarasigorta.com.tr adresine gönderiniz. Ankara Sigorta Yedek Parça Tedarikçi Formunu bu başvuru formu linkine tıklayarak karşınıza çıkan sayfanın en altından indirebilirsiniz.

Ankara Sigorta Bayilik (Acentelik) İletişim Bilgileri

Genel Müdürlük Adres : Merkez Mah.Abide-i Hürriyet Cad. No:211 , Bolkan Center, A Blok, Kat:3-4, 34381 Şişli / İstanbul
Telefon : +90 (212) 373 86 00
Faks : +90 (212) 310 46 46
E-mail : info@ankarasigorta.com.tr
Vergi Dairesi : Büyük Mükellefler
Vergi No : 0690039706


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.