Altın fiyatları düşer mi yükselir mi?
altinbasThelira sitesinden Ceren Dilekçi’nin haberine göre dünyanın önde gelen ekonomilerinin merkez bankalarının ekonomiyi desteklemek amacıyla daha fazla adım atacakları sözü vermesi ile altına yönelim yeniden artış gösterdi.

2 Kasım’da 1,677 dolara gerileyen spot altının onsu yeniden yükselişe geçerek 1,730 dolarseviyesine yükseldi. Merkez Bankaları’ndan gelmesi beklenen adımların yanı sıra, mali uçurum endişeleri, Avrupa ekonomilerine yönelik artan kaygılar ve Ortadoğu’da yaşanan çatışma altınfiyatlarının yükselişinde rol oynayan temel etkenler olarak öne çıktı.

Son günlerde ünlü yatırımcıların altın yatırımlarını artırmaları, altın fiyatlarındaki yükselişin sürüp sürmeyeceği konusunda soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Ünlü yatırımcı Gerorge Soros’un fonu Soros Fund Management LLC altın pozisyonlarını üçüncü çeyrekte yüzde 49 artırırken, ABD’li fon yöneticisi John Paulson, en büyük altın destekli fon olan SPDR Gold Trust’ta 3.62 milyar dolar yatırdığını açıkladı.

Altın fiyatlarında yükseliş beklentisi

Yatırımcıların merakla izlediği altın fiyatlarının seyrine bakıldığında ise kısa süreli geri çekilmelere rağmen uzun vadede yükseliş beklentisi devam ediyor.

Dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmaların etkisiyle para birimlerine güvenin azalması altına olan talebi destekleyen en önemli gelişmeler oldu. Özellikle krizden çıkış, büyümenin artırılması ve işsizlik sorunun çözümü için merkez bankalarının parasal genişlemeye gitmeleri ve faiz oranlarının negatif olması, özellikle emtia fiyatlarında hızlı artışlara neden oldu.

Altın fiyatları bu artıştan en çok etkilenen kıymetli maden olarak ön plana çıktı. Bunun yanı sıra büyük yatırım fonlarının riskten korunma amaçlı portföy çeşitlendirmesi için yaptıkları altın alımları ve merkez bankalarının rezervlerini çeşitlendirmek amaçlı altın talepleri fiyatların artışında etkili oldu.

Son FED toplantısında alınan yeni parasal genişleme kararı ile altın ons fiyatı 1.700 dolar seviyelerinden, karar sonrası 1.780 dolara kadar yükseldi. Kısa dönemde FED’in parasal genişleme kararları altın fiyatlarında en belirleyici unsur olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Altın fiyatlarında yeni zirveler görülebilir

ABD’deki beklenen parasal genişleme, Avrupa’da Avrupa Merkez Bankası FED’in açıklamaları ve bono alım programının etkisiyle altın fiyatlarındaki yükselişin süreceği konusunda birçok analist hemfikir.

Gözlerin Çin, ABD ve Euro Bölgesi kaynaklı küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına çevrildiği bugünlerde, altın fiyatlarında 2011′in son çeyreğinden itibaren etkisi süren düşüş trendinin yukarı yönlü kırıldığı görülüyor.

Kısa vadede 1.789 dolar direncinin üzerine çıkamasa da, altın fiyatlarının yıl sonu tahminlerinde 1.900 dolardan 2.500 dolara uzanan üst seviyelerde tahminler bulunuyor.

Altın fiyatlarının yükselişinde merkez bankalarının ekonomilerini teşvik için attıkları adımları enflasyona yol açacağı endişeleri ile yüklü alımların etkisi de görülüyor.

Bu yıl sonu için de pek çok defa 2 bin dolar seviyesine ulaşılacağı tahminleri yapılan altın fiyatlarında görülebilecek olası seviyeler konusunda uzman görüşleri..

Altın Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarının durgun seyrettiği, aşağı yönlü seyrin etkili olacağı dönemde, sözlü müdahalelerle altının düşmesini engelleyici açıklmalar olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Halaç Menkul Değerler’den Haluk Mutlu değerlendirmesinde, Chicago Borsası’nda long pozisyonlarda spekülasyon yapan hedge fonların poziyonlarında bozulma görülmediğini kaydederek kısa süre içerisinde altın fiyatlarının yukarı yönlü yıl sonu hareketi yapacağını belirtti. Mutlu, yılsonu itibariyle 1,800 doların üzerindeki kapanış, altının yukarı yönlü hareketinin devam edeceğinin teyidi olacağını ifade etti.

Citigroup Küresel Emtialar Grubu Başkanı Edward L. Morse, emtialarda süper ralli döneminin sonuna gelindiğini kaydeden Morse, fiyatlarının küresel merkez bankalarının büyümeyi artıracak teşvik önlemlerine ve güçlü talebe rağmen bile sert şekilde yükselemeyeceğini belirtti.

Deutsche Bank analisti Raymond Key’in değerlendirmesine göre piyasalara enjekte edilen para ile gelecek altının ons fiyatında 2 bin doların üzerine görmek mümkün.

Para Sihirbazı Soros ve Paulson altın istifliyor

Avrupa’dan Çin’e kadar merkez bankalarının büyümeyi desteklemeyi birinci önceliği yapması enflasyon ve kur endişelerini artırırken altının 12 yıllık yükselişinin 2013′te de süreceğini düşünen Soros altına yatırım yapıyor.

ABD’nin SPK muadili sermaye piyasası düzenleme kuruluşu SEC’e yapılan bildirimlere göre Soros’un yatırım fonu Soros Fund Management altın pozisyonlarını üçüncü çeyrekte yüzde 49 artırdı. George Soros’un portföyünde yaklaşık 221.7 milyon dolarlık altın bulunuyor.

Rekor fiyatların teşviğe işaret etmesi ile altın yatırımcıları Paulson ve Soros altın alıyor.

16 analAltın fiyatları düşer mi yükselir mi?istin medyan tahminine göre kıymetli metal önümüzdeki yıl her çeyrekte yükselecek ve son çeyrekte oratalama olarak ons başına 1i925 dolardan ya da en az şimdiki fiyatın yüzde 12 yükseğinden alıcı bulacak.

ABD Securities and Exchange Commission verilerine göre Paulson & Co.; en büyük altın destekli fon olan SPDR Gold Trust’ta 3.62 milyar dolar yatırırken Soros Fund Management LLC ise üçüncü çeyrekte yatırımlarını yüzde 49 artırdı.
patronturk.com


admin hakkında 1319 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.