Ağaçların Tepesinde Macera Parkları Yapin
macera-ve-eğlence-parkı2002 yılından beri hizmet veren İngiltere merkezli “Go Ape” parkı, yakın tarihte dikkatimizi çeken macera parklarınlardan bir oldu. Firma 2002 yılından bu yana İngiltere’de 16 adet şubeye ulaşmış bulunuyor. Çeşitli ödüllerin sahibi firmanın her bir “Go Ape” macera parkı temel olarak; ip köprüler, trapezler ve zip-line (tepeden halat ile kayma) halatlarıyla donatılmış ve yaklaşık bir mil uzunluğundaki bir parkur.

Ziyaretçiler burada ağaçlara tırmanabiliyor, halatlardan aşağı kayabiliyor, tünellerden sürünerek geçebiliyor, ip köprüleri kullanabiliyor, Tarzan salıncaklarında sallanabiliyor ve son olarak yere inmek için yine zip-line halatlarından kayabiliyorlar. Ziyaretçilerin güvenlikleri tırmanma halatlarıyla sağlanıyor ve yaklaşık 2,5-3 saat süren parkura girmeden önce gerekli talimatlar kendilerine veriliyor. Giriş ücreti; yetişkinler için 25 Sterlin iken, 17 yaş altı ziyaretçiler için indirim uygulanıyor ve alt yaş sınırı 10.

Fransa Lyon kentindeki “City Adventure” da, iki adet benzer imkanlar sunan macera ve eğlence parkı işletiyor. Bu parklardaki aktiviteler arasında ip köprüler ve Tarzan salıncaklarının yanı sıra, Sainte Foy’deki “Tyro X-speed” isimli devasa parkurdaki 110 metre uzunluğundaki halattan aşağı kayarak 4 hektarlık parkı geçmek de var. Parkurların tamamlanması 1 ila 2 saat arasında sürüyor. Her iki park ta çevreye duyarlı bir şekilde ve ağaçların doğal gelişimlerini engellemeyecek bir bağlantı sistemi kullanılarak inşa edilmiş.

Yeni Zelanda’nın Christchuch kentinde bulunan “Adrenalin Forest”, 1 km’yi aşan bir uzunluğa ve yerden 1,5 ila 17 metre arasında değişen yüksekliklere sahip 4 adet parkurdan oluşuyor. Geçtiğimiz yıllarda hizmet vermeye başlayan macera parkının ziyaretçileri, bir seri ip köprü ve Tarzan salıncaklarından geçerek ve çelik halatlardan aşağı kayma aktivitelerini gerçekleştirebiliyorlar.

agacta evler
Ve son olarak bahsedeceğimiz Tayland’taki Koh Chang ormanında kurulmuş olan “Tree Top Adventure Park” da, ip köprüler, Tarzan salıncakları ve devasa zip-line aktiviteleriyle donatılmış bir başka macera parkı olarak karşımıza çıkıyor.

Doğa bilincinin arttığı ve yeni tecrübeler peşinde koştuğumuz bu çağda, bu örnekler gibi orman macera parkları tüketicilerin her iki ihtiyacını da karşılıyor ve aynı zamanda da bazı status skills (statü becerileri) de kazandırıyor. Belki siz de yaşadığınız yer de benzer bir girişime imza atmak istersiniz.

Siteler:

www.goape.co.uk

www.cityaventure.com

www.adrenalin-forest.co.nz

www.ekohchang.com

İletişim:

businessdevelopment@goape.co.uk

info@cityaventure.com

contact@adrenalin-forest.co.nz

info@ekohchang.com


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.