Ağaç Kütükte Mantar Üretimi Başladı
Ağaç Kütükte Mantar Üretimi Başladı

Misel ekimi gerçekleştirilen Kayın Mantarı hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı ve bakım masraflarının çok düşük olmasının yanı sıra içerdiği besin maddelerinin yüksekliği lezzeti ve piyasalardaki getirisi ile üreticilerin gözdesi oldu.

Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Tütüne Alternatif Ürün Yetiştirilmesi çalışmaları kapsamında ürün yelpazesini genişletmek ve çiftçilerimizin gelirini artırmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Nisan ayında ağaç kütüklerinde mantar üretim çalışmaları başlatılmıştı.
mantar-1
Üretim amacı ile çiftçinin kendi arazisi içinde verimden düşmüş bulunan 2500 adet kütük üretimi için Ceviz, Kavak, Meşe, Söğüt ve Kanada Kavağı ağaçlarından yararlanıldı. Yaklaşık 5 ay önce misel ekimi yapılan kütüklerden 1-2 ay içinde azda olsa kalitesiz ürünler alınmıştı. İlimizde doğal mantar mevsiminin başlaması ile ağaç kütüklerinde de misel ekimi yapılan, hatta misel ekilmeyen kütüklerden yoğun mantar çıkışları başladı. İl Müdürlüğü teknik elemanları ve çiftçilerce yapılan incelemelerde Kütük kültüründe üretilen mantarların saman kültürüne göre daha ağır, daha lezzetli, sulu ve mantarların da oldukça göz alıcı olduğu gözlendi.

mantar-2

Merkez İlçenin Kayın Mantarı yetiştiriciliğine elverişli köylerinde yapılan bu çalışmalarda, mantar üretiminin maliyetinin düşük olması ve büyük arazilere gerek duyulmadan üretim yapılabilmesi sebebi ile mantara olan ilgiyi her geçen gün arttırıyor. Merkez ilçeye bağlı Dokuzçam, Yemişendere, Ortaköy ve Çakmak köylerinde üretime başlanan bu kütüklerden elde edilen kaliteli kayın mantarları Muğla pazarlarında tüketicilerin beğenisine sunuldu.

mantar-3
Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzce İlimizde ilk defa üretimi gerçekleştirilen Kayın Mantarının halkımıza tanıtılması için de bir dizi çalışma yapıldı. Bu kapsamda Muğla pazarlarında Tarım Danışmanı masaları kurularak üreticilere broşür, liflet, çiftçi mektubu dağıtımları yapıldı. Mantar üreticileri için de polyesterden afişler ve ambalajlar içine tanıtıcı etiketler hazırlandı. Yapılan bu tanıtıcı çalışmalar neticesinde tüketiciler daha güvenle kayın mantarını tanıyıp tüketiyor. Üreticilerimiz de bu sayede ürünlerini pazarda 10-15 TL. ücretle pazarlama imkanı buluyorlar.

mantar-son

Kayın Mantarı (Pleurotus spp.) üretiminde sert yapılı ağaçlardan beş yıl yumuşak dokulu ağaçlardan ise iki, üç yıl boyunca mantar alınabilmesi ve özellikle ikinci yılından itibaren verimin daha da artacak olması sebebi ile üretici kazancı katlanarak artacak. Kayın Mantarı (Pleurotus spp.) türleri, dünyada kültür mantarı olarak bilinen beyaz mantarlardan sonra en çok üretilen ve tüketilen mantar türleri olarak biliniyor. Çok lezzetli olan bu mantara ilimizde ilgi gün geçtikçe artmaka olup, yetiştirilmesi beyaz mantarlara nazaran kolay, yatırım maliyetlerinin ise daha az olması çiftçiye iş imkânı ve iyi bir ekonomik getiri sağlamaktadır.

Ülkemizde 20-25 yıllık geçmişe sahip kültür mantarı yetiştiriciliği, mantarın besin değeri ve ekonomiye katkısı anlaşıldıkça önem kazanmış, üretim artmıştır. Özel üretim şartları isteyen mantar yetiştiriciliğinde kompost hazırlığı, pastörizasyon, misel ekimi ve misel ön gelişme devresi, örtü toprağı örtülmesi, hasat ve hasat sonrası bakım işlemleri aşamalarının ayrıntılı anlatımı…

Mugla Valiligi İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlügü
http://mugla-tarim.gov.tr/indexx.php?l=1&sayfa_id=333&id=42709


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.