Affiliate Marketing nedir, nasıl yapılır?
affiliate-marketing
Affiliate marketing sisteminin Türkçe karşılığı online satış ortaklığıdır. Bu işi internet üzerinden yapılan komisyonculuk olarak düşünebilirsiniz.

Affiliate marketing sisteminin mantığı; başkalarının ürünlerini internet üzerinden pazarlayarak, bunun karşılığında komisyon almaktır. Bu iş online olarak, tamamen internet üzerinden yürütülmektedir.

Affiliate marketing hem ürün sahipleri hem de satış ortakları için inanılmaz fırsatlar sunan bir ortaklık sistemidir. Sistemin en güzel yanları ise; 30-40 TL gibi küçük bir sermaye ile kendi işinize sahip olma fırsatı sunması, sıradan internet kullanıcılarının bile yapabileceği kadar basit olması ve en önemlisi, kimseyle muhatap olmak zorunda olmadan tamamen internet üzerinden yapılmasıdır.

Affiliate marketing sisteminin avantajları nelerdir?

—Ürün sahibi olmanıza gerek yoktur.

—Üretim için para harcamanıza gerek olmadığı için, 30-40 TL gibi küçük bir yatırımla kendi işinize sahip olursunuz.

—Ürünlere ortak olmak için para ödemezsiniz, dilediğiniz kadar ürüne satış ortağı olabilirsiniz.

—Ürünlerin müşteriye ulaşmasıyla ilgilenmezsiniz, kısacası ürünler üzerinde hiçbir sorumluğunuz yoktur.

—Yüksek miktarda ürün almak, stok yapmak, kargo ile uğraşmak, vergi tutarlarıyla uğraşmak gibi sorunlarınız yoktur.

—Ürünleri satın alan müşterilerin soru ve sorunlarıyla siz ilgilenmezsiniz.

—Hiçbir şekilde yüz yüze satış yapmak zorunda değilsiniz.

—Bütün dünyaya ürün ve hizmet satabilirsiniz.

—Neredeyse sıfır riskli bir iştir.

—Çok yüksek gelir elde edebilirsiniz.

—Bir web sitesi sahibi olmanıza gerek yoktur.
En önemlisi de, size onu yap bunu yap diyen, her işinize karışan, yaptıklarını hiçbir zaman beğenmeyen bir patronunuz ya da müdürünüz yoktur.

Affiliate marketing sisteminde sadece internet kullanarak bir web sitesine dahi ihtiyaç duymadan, dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan, hiç tanımadığınız insanlara ürünler pazarlayabilirsiniz. Satış ortaklığı yapabileceğiniz onbinlerce ürün bulunmaktadır.

Peki, bu ürünleri satın almak isteyen müşteriyi nasıl bulacaksınız?

Aslında bu işi cazip kılan da bu kısmın çok basit olmasıdır. Çünkü siz müşterileri falan aramayacaksınız, onlar sizi bulacaklar.

Peki, bu nasıl olacak?

Bunun için dünyanın en büyük arama motoru olan Google’u kullanıyoruz. Google sayesinde dilediğimiz ürünü sadece dakikalar içinde milyonlarca müşteriye ulaştırabiliriz. Bir ürün satın almak istediğimizde ilk araştırma yaptığımız yer Google arama motorudur. Son yıllarda internet pazarlamacılığında yaşanan gelişmeler sayesinde Google, affiliate marketing (satış ortaklığı) yapan girişimciler için inanılmaz bir gelir kaynağı haline gelmiştir.

Google’da arama yaptığımızda üstte farklı renkte olan ilk üç sıra ve sağ tarafta karşımıza çıkan bağlantılar reklamlardır. Kısacası pazarlamak istediğiniz bir ürünü sadece dakikalar içerisinde, Google aracılığıyla milyonlarca insana ulaştırabilirsiniz.

Örnek olarak kendimizi ele alırsak, herhangi bir ürün aradığımızda ilk olarak Google’da arama yapıyoruz. Bu aramayı gerçekleştirdiğinizde karşınıza gelen arama sonuçlarında bu ürünlerle ilgili Google’a reklam veren satış ortaklarının bağlantıları çıkacaktır. Bu ürünlerin satış ortaklığını yapan insanlar kendilerine verilen özel linkler ile Google’a reklam verirler. Reklam metinlerini potansiyel müşterilerinin ilgisini çekebilecek şekilde hazırlarlar. Aramayı yapan kişi reklam verenin bağlantısına tıkladığında ürünün resmi satış sitesine yönlendirilir ve ürünü satın alırsa satış ortağı, yani reklam veren bundan komisyon kazanır. Kısacası ürünleri pazarlamak için kimseye dil dökmüyorsunuz, kargo, fatura, stok gibi işlere karışmıyorsunuz. Aslında ürünle ilgili hiçbir şeyden sorumlu değilsiniz. Çünkü siz, internetin gücünü kullanarak sadece ürün sahibi ile müşteri arsında köprü görevi görüyorsunuz. Bu işlemi gerçekleştirmek için Google arama motorunu kullanıyorsunuz.

Dünyada milyonlarca internet kullanıcısı var ve internet pazarlamacılığı çok hızla büyüyor. Google Aracılığı ile her gün yüzbinlerce ürün milyonlarca insana ulaşıyor. Bu ne kadar büyük bir pazar farkında mısınız?

Kaynak:http://www.affiliate.gen.tr/

Türkiye’de affiliate marketing nasıl?

Evrimleşen internet piyasasında Affiliate Marketing, özellikle yurt dışında popüler pazarlama aksiyonlarından. Affiliate (satış ortaklığı) programları genel olarak CPA (cost per action) ya da CPS (cost per sale) modeli üzerinden çalışıyor ve digital pazarlama taktiklerinin kayıpsız ve hedefe yönelik ileri bir versiyonu olarak görülüyor.

Fakat bir Affiliate networkü oluşturmak pek kolay değil. Bu konuda Ro Eye tarafından yapılan araştırma, 2007-2008 döneminde Affiliate marketing pazarında bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Fakat Affiliate Marketing’de başarıyı yakalamak, profesyonel çalışmalardan geçiyor. Öyleki yapılan incelemede 2008 yılında 2007’ye göre affiliate veren işletmelerin 46%’sı bu yöntemi daha karlı bir pazarlama biçimi olarak görüyor. Ayrıca çalışılan affiliateler, size yeni affiliateleri getirecek en önemli kapı olduğundan affiliateler ile direk ilişkilerin iyi olması gerektiği belirtiliyor. Peki Türkiye de bu konuda neler var?

Çağlar Erol’un son girişimi olan yeni nesil hizmet karşılaştırma sitesi Enuygun.com da pazarlama faaliyetine affiliate programı ile hız vermek istemesine rağmen bu konuda beklediği ilgiyi görememiş. Geçen hafta Çağlar Erol’dan duyduğumuz bu serzeniş üzerine Enuygun’un CTO’su İsmail Aşçı‘dan Enuygun.com affiliate programı ve beklentileri üzerine bilgileri sunuyoruz sizlere..

Enuygun, affiliate programı aramasında ilk 5’te çıkıyor olsa da web sitesinde veya reklamlar ile affiliate modelini daha ön plana çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Potansiyel müşterilere kendini anlatmayı başarırır ve kazanç konusunu oturtabilirse Enuygun Affiliate marketing adına güzel bir örnek teşkil edebilir.

Affiliate programı kullanıcıları için cazip bir teklif de Myhosting.com‘da mevcut. %400 gibi inanılmaz bir kazanç teklif eden Myhosting, Türkiye pazarına girişini çok özel bir teklifle açmış. Sunduğu hizmet ile bilinirlik ve bağlılık yaratmak istediğini düşündüğüm Myhosting, kazancını ortaklarıyla paylaşmaktan çekinmiyor ki biraz abartı olsa da Affiliate sisteminin mantığına uygun hareket ediliyor.

Tüm bunlar gözönüne alındığında Affiliate programlarının iki tarafında kazanç sağlayacağı bir işbirliği gerektirdiği sonucu ortaya çıkıyor. Affiliate programı sunan mecraların bu konuda beklentileri daha net olsa da, ülkemizde özgün içerik kavramı henüz tam olarak yerleşmediğinden affiliate bulma sıkıntısı yaşamaları çok da sürpriz değil. Yine de blog trendinin yükselmesiyle özgün içerik ve bağlılık oranlarının artması affiliate marketing üzerine bana umut veriyor. Affiliate olmak isteyecek sitelerin beklentisi ise güven ve kazanç üzerine kurulu. Yurtdışında 100 dolar seviyelerine ulaşan komisyonlar varken, ülkemizde satış başarısına göre affiliatelere sunulan bonuslar ne kadar tatmin edici olur bilemiyorum. Myhosting gibi dış kaynaklı girişimler piyasaya yerleşmeden umarım Türk interneti kendi döngüsünü oluşturabilir, aksi takdirde daha büyük bir gücü kırmak zorunda kalacaklar.

Kaynak:webrazzi


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.