ABD’de Yoğurt Satarak Milyarder Oldu
chobani
Türk göçmen Hamdi Ulukaya, ABD’de Chobani markasıyla yoğurt satarak Bloomberg’in milyarderler listesine girdi

Son yıllarda ABD’nin yoğurt tüketiminin artması, ülkenin en çok satan yoğurt markası Chobani’nin sahibi 40 yaşındaki Türk göçmen Hamdi Ulukaya’yı milyarderler listesine taşıdı. Bloomberg’in Milyarder Endeksi hesaplamalarına göre yoğurtçu UIukaya’nın serveti 1.1 milyar dolara ulaştı. Satışları 2009’dan bu yana beş katına çıkan ve ürünlerini Yunan yoğurdu olarak lanse eden Chobani’nin kurucusu ve tek sahibi olan Ulukaya, bugüne kadar hiçbir uluslararası varlık sıralamasında yer almamıştı.

İlk kurulduğunda Agro-Farma adıyla üretim yapan New York merkezli şirket, beş yıl önce Chobani markasıyla üretime başladı. Şirket, şu anda ABD yoğurt piyasasının yüzde 17’sine hakim ve ABD’li Yoplait’in pazar payını bile ikiye katlamış durumda. Firmanın günlük süt üretimi ise yaklaşık 1.5 milyon kilogram. Özel şirketleri araştıran danışmanlık şirketi PrivCo.’nun CEO’su Sam Hamadeh, “Chobani’nin büyümesi gerçekten göz kamaştırıcı” dedi. sabah


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.