365 Günü Taze Yeşil Yem Üreten Çimatik
CİMATİK

Büyükbaş hayvanlar, keçiler, koyunlar, develer, alpakalar, lamalar, zürafalar, bizonlar, su bufalosu, geyikler, antiloplar ve gnu, yediklerini çiğneme biçimleriyle tanımlanan geviş getiren hayvan örnekleridir.
Bu hayvanların sindirim sistemleri, bitki kaynaklı gıdayı ilk olarak işkembede (ilk mide olarak da bilinir) yumuşatan, yarı sindirilmiş kütleyi geri çıkaran (geviş olarak da bilinir) ve bu kütleyi tekrar çiğneyerek sindiren bir sistemdir. Geviş getiren hayvanların sindirim sistemi, en çok yeşil ve taze yemler sindirilirken verimli bir şekilde çalışır.

Geviş getiren hayvanlara taneli yem yedirilmesi, sindirim veriminin düşmesine ve yedirilen tanelerin %25’e kadarının sindirilmeden vücuttan atılmasına sebep olur. Bunun da hayvan için herhangi bir besin değeri yoktur. Hayvanlara taneli yem yedirmek ayrıca, tanelerin işkembede bakteriler tarafından hızlı bir şekilde mayalanması dolayısıyla artan asit seviyesinin dehidrasyon, kalp durması, böbrek yetmezliği ve hatta hayvanın ölümüyle sonuçlanabilir.

Arpa tanelerinden elde edilen taze yeşil yemin geviş getiren hayvanlara verilmesi, hayvanların sindirim sistemlerinin tam verimle çalışmasını ve hayvanların daha sağlıklı olmasını sağlar. Arpa yeminin, kan dolaşımındaki kırmızı kan hücresi sayısını arttırdığı ve dolayısıyla kan içerisinde daha fazla oksijen bulunmasını sağladığı bilinmektedir. Kan içerisindeki oksijenin artmasıyla birlikte hayvanlar, su kaynağına kadar yürümek gibi günlük aktivitelerinde daha az enerji harcar ve daha fazla atletik performans sergiler. Ayrıca günlük yorgunluk yükünü üzerlerinden daha hızlı atarlar.

Özellikleri;

. DİJİTAL SICAKLIK KONTROLÜ
· DİJİTAL SU KONTROLÜ
· TEMİZ HAVA GİRİŞ – KİRLİ HAVA ÇIKIŞ ÖZELLİĞİ
· PASLANMAZ ÇELİK İÇ KAPLAMA – KAPILAR DAHİL
· TEKERLEKLİ HAREKET KABİLİYETİ
· YAZ KIŞ MİNİMUM ENERJİ İLE ÇALIŞTIRILABİLECEK ŞEKİLDE DİZAYN EDİLMİŞ KABİN
· GIDAYA UYGUN KULLANIMLI YAPIŞKANLAR VE BAĞLANTI ELEMANLARI
· BİTKİYE UYGUN YANSITMA SİSTEMLİ IŞIKLANDIRMA TEŞKİLATI
· TAKILIP ÇIKARILABİLİR TEPSİLER
· ALÜMİNYUM İÇ İSKELET
· GÜNDE 100 VEYA 200 KG YEŞİL OT VEREBİLEN KAPASİTE SEÇENEKLERİ
· DKP DIŞ KABİN
· 50 MM KALINLIĞINDA İZOLASYON MALZEMESİ
· ÇİFT TARAFLI GİRİŞ ÇIKIŞ ÖZELLİKLİ KAPILAR
· GIDAYA UYGUN 60 cm ÇAPTA SU ATABİLEN MC MAKELSAN İMALATI FİSKİYELER.


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.