2020 Yılında Gelişecek Olan E-Ticaret Eğilimleri
Dünyada ve ülkemizde E-ticaret endüstrisi son birkaç yılda istikrarlı bir büyüme yaşamaktadır.

Nitekim, Statista küresel perakende e-ticaret gelirinin 2021 yılına kadar 4.88 trilyon ABD Doları olacağını öngörüyor.

Dolayısıyla, önümüzdeki yıllarda pazara katılan daha fazla işletme ile büyümenin devam etmesini beklemeliyiz.

Ancak bu durum daha fazla rekabetin ortaya çıkmasını sağlayacak ve e-ticaret yapanlar için yeniliklere daha fazla odaklanma zorunluğunu ortaya çıkaracaktır.

Eğer teknolojideki ilerleme ve değişimleri ve tüketici tercihleri ve davranışlarını değerlendiremezseniz e-ticarette geri kalmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bu makalemizde e-ticarette rakiplerinizi geçmeniz için 2020’da izlemeniz gereken en önemli e-ticaret eğilimlerini sizlerle paylaşacağız.

1-Direk Nakliye:

Direk satış, başlaması gereken sermayesi olmayan e-ticaret işletmeleri için karlı bir iş modeli olabilir. Üretici veya tedarikçi ile müşteri arasında aracı olarak hareket etmeyi içerir.

Satın alma işlemini gerçekleştirirsiniz, ancak ürün, fiziksel ürünü kullanmadan doğrudan alıcıya gönderilir.

Bu iş modelinin başlatılması kolaydır, daha az risk içerir ve birçok avantaja sahiptir:

-Ürünü yalnızca bir müşteri sipariş verdikten sonra satın alacaksınız.
-Envanter depolamak için para harcamanıza gerek yok
-Genel giderlerin maliyeti düşecek


2018 State of the Merchant eCommerce Report, 450 çevrimiçi mağazanın% 16.4’ünün doğrudan satış kullandığını buldu.

Bu modeli kullanan işletmeler,% 32,7’lik ortalama bir gelir artışı yaşadı ve ortalama% 1,74’lik bir dönüşüm oranına sahipti.

Direk Satış(Dropshipping), özellikle depolarda ve mağazalarda çok fazla yer kaplayabilen hacimli eşyaları satmak için kullanışlıdır. Wall Street Journal’a göre Home Depot ve Macy gibi önde gelen mağazaların çevrimiçi erişimlerini genişletmek için iş modelini benimsemelerinin nedeni de budur.

Ancak, karlı olduğu kadar, dropshipping ile ilgili birkaç zorluk vardır:

Satıcının ürünü ne zaman ve nasıl göndereceği üzerinde kontrol sahibi olmadığı için, gönderim süresi istenenden çok daha uzun sürebiliyor.
Ayrıca, profesyonel olmayan veya etik dışı olmayan satıcılar müşteri deneyimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, satıcılarınızı düzgün bir şekilde incelemeniz ve uygun nakliye ve servis kurallarını belirlemeniz çok önemlidir.

Mesela Ashley Banks, kahve yapma ürünleri satmak için Shopify’daki mağazası Roasted Boutique’i kurdu.

Listelenen tüm ürünler başka bir yerde mevcuttu; Amazon’da bile. Bu zorluğun üstesinden gelmek için beyin fırtınası yaptı ve tasarımı öne çıkan bir penguen termosunu buldu.

Daha sonra mağazasına ekledi ve Facebook’ta farklı ürünler için reklam yayınlamaya başladı.

Penguen termosları insanların dikkatini çekmeye başladı ve sadece iki hafta içinde ilk satışını yaptı.

Yeğeni onu ziyaret ettiğinde ve ürünü çok çekici bulduğunda fotoğrafını çekmek için bir parça sipariş etti. Bu, bu ürünün çocuklar için olduğunu anlamıştı.

Yeğenleriyle kısa videolar oluşturdu ve Facebook’ta yayınladı. Daha sonra reklamları olan videoları tanıttı ve yorum yapan kişilerin% 90’ının anne olduğunu fark etti.

Video sadece üç ayda 22.000 görüntüye fırladı. Sonunda, izleyicilere video ile etkileşime girdiklerinde teklifte bulunmak için bir Facebook Messenger botu kullandı.

Bu, üç ayda pazarlama için harcanan sadece 600 dolar ile 6.140 dolar gelir elde etmesine yardımcı oldu. Envanteri olmayan bir işe başlamasından bu dönemde 272 penguen termos satmayı başardı.

2-Çok Kanallı Satış

İnsanlar, alışverişlerini internetten yapmak için yalnızca bir websitesi kullanmıyor.

2018 Omnichannel Alış Raporuna göre, ABD’deki tüketicilerin% 87’si çevrimdışı. Ankete katılanların% 78’i Amazon’da, çevrimiçi markalı mağazada% 45, tuğla ve harç mağazasında% 65, eBay’de% 34 ve Facebook’ta% 11 oranında bir alışveriş yaptığını bildirdi.

Aynı rapora göre, tüketiciler isteğe bağlı gelirlerinin% 69’unu mağazada alışveriş yapmak için harcıyorlar. Ayrıca, Gen Z’nin% 56’sı tuğla ve harç mağazalarından alışveriş yapıyor.

Bu rakamlar, e-ticaret tüccarlarının çok kanallı müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamasının ne kadar karlı olabileceğini gösteriyor. Bu yüzden önümüzdeki yıl çok kanallı satışta bir artış görmeyi beklemeliyiz.

İşinizi çevrimiçi bir tüccar olarak büyütmek için, müşterilerinizin kullandığı tüm kanallarda kendinizi erişilebilir kılmanız gerekir. Kendi web siteniz dışında, bu sosyal medyada, tuğla ve harç mağazalarında ve diğer çevrimiçi mağazalarda olabilir.

Hepsiburada,gittigidiyor,trendyol,n11 gibi popüler kanalları kullanmayı düşünün. Ayrıca, doğrudan satışları da destekleyen Facebook, Instagram ve Pinterest gibi popüler sosyal medya platformlarını unutma.

E-ticaret tüccarlarının çok kanallı satıştan uzak durmasının ana sebeplerinden biri, tüm bu kanalları yönetmekte zorluk çekmeleridir.


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.