2014 Yılında 90 şirket 53 Bin Kişiyi İşe Alacak
2014 Yılında 90 şirket 53 Bin Kişiyi İşe Alacak
aalım2014 Yılında bir çok şirket personel alımını hızlandırıyor.Türkiye, siyasi gerginlik ve seçim gündemiyle 2014’e girdi. Bu belirsizlik ortamında yatırımların yavaşlaması ve işsizlik oranının çift hanede olması bekleniyor. Böyle bir ortamda iş bulmak daha da zorlaşacak gibi görünüyor. Bu nedenle 20l4’ün istihdam olanaklarını ortaya koymak için geniş bir araştırma yaptık. Türkiye’nin dev şirketlerinin 2014’te kaç kişiyi işe almayı planladıklarını araştırdık. Bu araştırmada 90 şirkete ulaştık.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Yaptığımız araştırma bu şirketlerin 2014’te 53 bin kişiyi işe almaya hazırlandığını gösteriyor. Bütün yıla yayılacak olan bu işe alımlar yönetim kadrolarının yanı sıra satıştan pazarlamaya kadar beyaz yakalıları ve mavi yakalıları da kapsıyor. En fazla istihdam yaratacak şirketler ise 5’er bin kişiyle Yıldız Holding ve Vestel olacak. Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri işsizlik. 2010 ve 2011’deki hızlı büyüme döneminde işsizlik oranı tek haneye inmişti. Fakat daha sonra ekonomi yavaşlayınca geçen yılın ortalarında çift haneli işsizlik oranı geri döndü.

53x-2

53x-1

Yoğun bir siyasi belirsizlikle girdiğimiz 2014 yılına ilişkin beklentiler çift haneli işsizliğin devam edeceğine işaret ediyor. Böyle bir ortamda iş bulmak daha da zorlaşacak gibi görünüyor. 2014’te mart ayında yerel seçimler, yaz aylarında ise cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Eğer erkene alınmazsa 2015’in yaz aylarında ise genel seçim var. Yaklaşık 1,5 yıl sürecek bu seçim maratonunun istihdama olumsuz yansıması bekleniyor. Gerek merkezi hükümet ve gerekse belediyeler bu dönemde geçici de olsa istihdamda artışa gidebilir. Ancak siyasi belirsizlik yüzünden yabancı sermaye akışının azalması ve özel sektör yatırımlarının yavaşlaması ihtimali yüksek görünüyor. Bu nedenle 2014’te yüzde 10’un üzerine çıkan bir işsizlik oranıyla karşılaşılabilir.

2014’te istihdamda neler olabileği konusunda bir fikir oluşturmak için geçen sayımızdaki CEO Anketi’ndeki öngörülere yer vermek yerinde olacak. Bu ankete katılan 132 CEO’nun yüzde 21’i 2014’te istihdamda artış yapmayacaklarını ifade ederken, yüzde 21,9’u yüzde 0-2 arasında istihdam artışına gideceklerini beyan etmişti. İstihdamda daha fazla artışa gideceklerini söyleyenler ise azınlıktaydı.

 Fatoş Bozkuş/Ekonomist


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.