2013 Franchise 100 Araştırması
franchising

Ekonomist Dergisi 2013 Franchise 100 Araştırması

Her geçen yıl büyüyen franchising sistemi, artık her yıl binlerce girişimciyi içine dahil ediyor. Türkiye’nin en büyük 100 franchising veren şirketi, 2013 yılında toplam 3 bin 709 adet yeni franchise şube açmaya hazırlanıyor. Bu yıl franchising sisteminde en çok gıda ve eğitim sektörlerinin ön plana çıkması bekleniyor. franchisingTürkiye, girişimcilik oranının en hızlı arttığı ülkelerden biri olmaya aday. Global Girişimcilik Endeksi rakamlarına göre, 71 ülke arasında 43’üncü, Global Rekabetçilik Endeksi’nde ise 139 ülke arasında ise 61’inci sıradayız. Ancak Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel itibariyle önümüzdeki dönemde daha üst basamaklara tırmanacağı herkesin ortak görüşü…

Bir girişimci için belki de en risksiz girişimlerden birinin kendini kanıtlamış bir franchising zincirinin içinde yer almak demek yanlış olmaz. Yeni bir işe girmek kimi zaman başarıyı getirirken kimi zaman da hüsranla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle tanınmış ve büyüme potansiyeli vaad eden bir markanın çatısı altında girişimci şapkasıyla faaliyet göstermek, en risksiz iş modellerinden biri diyebiliriz. Tabi açılan mağazanın doğru bir lokasyonda, AVM’de olması koşuluyla. İşte bu nedenle franchise zincirleri her geçen yıl artıyor, bu zincirlerin içerisine yeni markalar dahil oluyor.

Türkiye’deki girişimciler 1991 yılında ‘franchising sistemi’ denilen yeni bir girişimcilik modeli ile tanıştılar. Bununla birlikte ‘Hiçbir yerde şubemiz yoktur’ yaklaşımından ‘Tüm dünyada şubemiz vardır’ anlayışına geçildi. Bugün ise sektör devasa bir büyüklüğe ulaştı.

■ YÜZDE 76’SI YERLİ

Türkiye’de franchising’in geldiği noktayı anlamak için rakamlara bakmak yeterli… Pazarın hacmi yıllık yaklaşık 35 milyar dolara ulaştı. Uluslararası Franchising Derneği’nin (UFRAD) verilerine göre, Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı bin 850 civarında. Bunların yüzde 24’ü yabancı, yüzde 76’sı ise yeni markalardan oluşuyor.

Zincirlere bağlı şube sayısı ise yaklaşık 50 bin. Franchise veya bayilik verenlerin sayısı bin 471, zincirler içindeki oranı ise yüzde 78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirlerin oranı da yüzde 22.

Bu zincirlerin yüzde 33’ünü giyim, yüzde 27’sini ürün, yüzde 24’ünü yiyecek, yüzde 16’sını ise hizmet sektörü oluşturuyor. Türkiye, franchise zincir sıralamasında Avrupa birincisi konumunda.

■ BU YIL DA BÜYÜYECEK

2013’de de franchise sektörünün gelişmesiyle doğru orantılı olarak işletme zincirlerinin sayısının ve markalama cirolarının artması bekleniyor. Yani kendi eko sistemini yaratan franchising sektörünün bu yıl da önemli bir büyüme yaşayacağı tahmin ediliyor.

Her yıl yaptığımız Franchise 100 araştırması, sektöre büyük ölçüde ışık tutuyor. Bu yıl yaptığımız araştırmada Türkiye’nin en büyük franchise veren şirketlerinin ulaştığı toplam franchise şube sayısı 7 bin 709. Bu sayıya, şirketlerin kendi açtıkları mağazaları katmadığımızı belirtelim. Türkiye’nin franchise şube sayısıyla en büyük şirketi ise 826 şubeyle İstikbal.

Onu 722 şubeyle Bellona, 500 şubeyle Diasa takip ediyor. Bu, 100 şirketin 2013 yılında vermeyi hedeflediği franchise şube sayısı ise 3 bin 709- Yani bu yıl 3 bin 709 adet daha yeni girişimci franchising sistemine dahil olacak. Bu rakam ekosisteme yeni girişimcilerin katılması açısından büyük önem taşıyor.

Ekonomist Dergisi 2013 Franchise 100 Araştırması


admin hakkında 1297 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.