100 Liralık Krediyle Patroniçe Oldular
mikrokrediADININ ‘mikro’ olduğuna bakmayın, tüm dünyada 600 bin kişinin hayatında yarattığı değişim ‘makro’ oldu. Mucidi Bangladeşli ekonomi profesörü Muhammed Yunus… 2006 yılında Prof. Dr. Yunus’a Nobel Ödülü kazandıran ‘Fakirbank’ projesi, gelir düzeyi düşük kişilere, kefil veya teminat olmaksızın, icra ve mahkeme prosedürü gerek duyulmadan verilen küçük sermaye ile işliyor. Yunus’un cebinden 49 kişiye 27 dolar vererek projeyi başlattı. İlk kredi miktarının 50 cent karşılığı olduğu proje, bugün dünyanın pek çok köşesinde kadınların hayatını şekillendiriyor.

DÜNYADA 600 MİLYON KİŞİYİ ETKİLİYOR

Prof. Dr. Muhammed Yunus, “Bugün 175 ülkede, 135 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Aileler de düşünüldüğünde yaklaşık 600 milyon kişi mikro krediden yararlanıyor. Türkiye attığı teknolojik adımlarla mikro kredi alanında önde gelen ülkelerden…” ifadelerini kullanıyor.

KADINLAR BORÇLARINA ÇOK SADIK

Türkiye’de mikro kredi denilince kuşkusuz ilk akla gelen isim Prof. Dr. Aziz Akgül. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olan Akgül, sayesinde bugüne kadar Türkiye’de 60 bin kadın mikro krediyle tanıştı. Mikro kredi kullananlarda ağırlık 30-50 yaş arası. En çok kredi kullanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu. Kredilerde geri ödeme oranının yüzde 100 olduğunu belirten Akgül, ekliyor: “Hastalık ve doğal afet gibi olaylarda gecikme yaşansa da, sonunda geri ödemeler mutlaka tamamlanıyor.”

BİR ODAYI TAVUKLAR İÇİN AYIRDI

ŞANLIURFA Viranşehir doğumlu, 51 yaşındaki 6 çocuk annesi Rahime Tataş üç kez kredi kullanmış. Bugün geldiği noktayı kendisi anlatıyor: Şu an tavuk alımı ve satımı yapıyorum. Aldığım makinesiyle tavukları temizliyor ve o şekilde satış yapıyorum. Evimin bir odasını işyeri yaptım ve tavuklarımı orada besliyorum.

KANSERLE SAVAŞI KAZANDI OTO YIKAMA DÜKKANI AÇTI

28 yaşında genç bir kadın olan Duygu Çakır Kayserili. “Bir evlilik yaptım ve şu an eşimden ayrıyım” diyen Duygu Çakır, hayatını değiştiren süreci “Eşimden ayrıldığım dönemde kanser tedavisi gördüm. Sağlık sorunlarının yanı sıra eşimin benim kredi kartıma yaptığı borçları da ödemek zorunda kaldım. Babamın desteğiyle bir oto yıkama dükkânı açmaya karar verdim ama etrafımdaki herkes bir kadın için oto yıkama işinin doğru tercih olmadığını söylüyordu. Ben inat ettim. Bankalara olan borçlarımdan dolayı bankaların bana kredi vermediği bir dönemde mikro finansla tanıştım. 2011’den den bu yana 4 kez temel kredi, 2 kez de girişimci kredileri kullandım. Oto yıkama olarak açtığım dükkânıma halı yıkama makineleri alarak işimi büyüttüm. Şu an hayalim büyük bir halı yıkama fabrikası açmak” sözleriyle özetliyor.

700 TL İLE OLTA TAKIMI İŞİNE GİRDİ

İKİ çocuk annesi Seher Önel (53) hayatının ‘küçük bir tesadüfle’ değişimini şöyle anlatıyor:  “Mikro finanstan Ocak 2011’de 700 TL kredi aldım. Önceleri evde fason olta takımı yapıyordum. 10 ay sonra ikinci kez krediye başvurup 1.000TL olta takım malzemelerimi kendim alarak yapıp satmaya başladım. Koca misina rulosunu ilk kredimle aldım. Haftada 600 lira kazanıyorum. Yanımda bir kişi daha çalışmaya başladı. Hedefim balık av malzemeleri dükkânı açmak.

ÇEKİNİ BÜLENT ARINÇ’IN ELİNDEN ALDI, EN YÜKSEK KREDİYİ O KULLANDI

MADDİ durumu iyi olan bir ailenin çocuğu olan Şaziye Yıldız, iş yaşamındaki değişim hikayesini şöyle paylaşıyor: “Eşimle bir kasap dükkânı açtık fakat işler umduğumuz gibi gitmedi. Zor dönemler geçirirken bir de MS hastalığına yakalandım. Bu sırada mikro krediye başvurdum. Aldığım krediyle elişi malzemeleri satın aldım. 2008 yılında aldığım 700 liralık ilk kredimi başlangıç sermayesi yaptım. 2009’da 1.000 TL kredi daha aldım ve yurtdışına çeyizlik ihraç etmeye başladım. 2010 yılında ise eşim ile birlikte yeniden bir kasap dükkânı açmaya karar verdik, 2 bin lira daha kredi aldım. 2011’de ise 3 bin 500 TL kredi alarak kasap dükkanını genişlettim. Son olarak 2012’de Mikro kredi Dağıtım Töreni’nde 10 bin TL kredimi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın elinden aldım. 2013 yılında 15 bin TL kredi hak ederek iş hacmimi yükselttim ve Türkiye’de en yüksek mikro kredi kullanan üye oldum.”

MERAK EDİLENLER…

– TÜRKİYE Grameen Mikro finans Programı, 2003 yılında ilk olarak Diyarbakır’da başladı.
– 2013 Haziran ayı itibarıyla 59 bin 534 kadın mikro krediden yararlanmış durumda.
– Yıllık 100-1000 TL arasında mikro krediye ihtiyaç duyan herkes mikro kredi alabilir.
Bugüne kadar 232 milyon kredi dağıtıldı.
– Türkiye’deki mikro kredi uygulamasında teminat, kefalet, icra ve mahkeme süreçleri takip edilmemesine rağmen, vadesi gelen kredilerde geri ödeme oranı yüzde 100’ dür.
– Mikro krediler ortalama 3 bin TL’dir. En az 100 TL en çok ise 14 bin TL verildi.

NASIL ALINIYOR?

MİKROKREDİ almak isteyenler Türkiye Grameen Mikro finans Programı Genel Müdürlüğü’nü,  0312 436 9090 numaralı telefondan arayarak, bulundukları ilin şube detaylarını alıp telefon ile ya da şubeye gelerek başvuru yapılabilirler. Mikro kredi adayları bulundukları ilin şube detaylarını ayrıca www.tgmp.net adresinden de öğrenebilirler.

Aylin Löle/Akşam


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.