10.000 Bin Koruma Memuru Alınacak.
onbin-koruma-memuru

Stadyum ve üniversitelerde yaşanan olaylar, İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi ve Emniyete bağlı olarak çalışacak 10 bin koruma memuru alınacak.Özel güvenlik yerine koruma memuru geliyor.

2012-2013 sezonundaki spor karşılaşmalarında 304 olay yaşandı, bunlardan 243′ü stat içinde 61′i stat dışında.

En çok olay ise yüzde 98 ile futbol karşılaşmalarında oldu. Ve sonuç… Olaylarda 4 bin 238 kişiye çeşitli cezalar verildi, bin 833 kişiye seyir yasağı kondu, maçları takip etmeleri engellendi.

330 kişi karşılaşma alanlarına yasak madde bulundurmaktan, 124 kişi alkollü olarak stadyumlara girmeye kalktı.

“Spor dostluk ve kardeşliktir” ilkesini karşılamayan sadece son sezona ait işte bu şaşırtıcı rakamlar, Hükümeti hareketi geçirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletlerinde konuştu, üniversite ve stadyumlarda güvenliğin yeniden polisler tarafından sağlanabileceğinin işaretini verdi.

Başbakan Erdoğan’ın sözlerinin bir yasa tasarısı hazırlığının işareti olduğu kısa süre sonra ortaya çıktı.
İçişleri Bakanlığı, stadyum ve üniversiteler başta olmak üzere pek çok noktada görev yapacak yeni bir birim oluşturmak için harekete geçti.

KORUMA MEMURLARI

Yasa tasarısının ayrıntılarını da İçişleri Bakanı, Meclis’te açıkladı. Özel Koruma Memuru Kanun Tasarısına göre, ” Özel Koruma “ adı altında özel güvenlik görevlileri ile polis arasında bir konumda olacak olan yeni bir birim kurulması amaçlanıyor.

Tasarı yasama yılının sonuna yetişmeyecek ancak bu yılın sonuna kadar kanunlaşması bekleniyor. İlk etapta 10 bin koruma memuru alınacak, sayı 29 bine kadar çıkabilecek.

Lise ve meslek yüksek okulu mezunları arasından seçilecekler, özel güvenlik görevlisi sertifikası olanlar dikkate alınacak.

28 yaşını geçmemiş olmaları gerekecek. 4 ay teorik 2 ay uygulamalı 6 ay özel koruma eğitimi alacaklar.
Belli bir çalışma saati diliminde görev yapacaklar. Kıyafetleri polislerinden farklı olacak.

Uygulamanın ilerleyen aşamalarında koruma memurları Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Koruma birimlerinde görev alabilecekler. Kendi içlerinde ihtisaslaşacaklar.

Stadyum korumalığı görevini yapan memur elektronik bilet, göz taraması, taraftar gruplarının durumuna kadar pek çok konuya hakim olacak.


admin hakkında 1297 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.