¨Garanti’den ”İŞİMİ KURUYORUM DESTEK PAKETİ”
garanti-bankasi-is-basvurusu
İşini yeni kuran ve franchise sistemine dahil olmak isteyen tüm KOBİ’lere tam destek Garanti’den.

İşinizi kurarken ve franchise sistemine dahil olurken yaşadığınız finansman sorunlarına sektör ayırımı yapmaksızın çözüm sunuyoruz. İşinizi büyütmek ve nakit akışınızı kontrol altına almak için ihtiyaç duyacağınız tüm bankacılık ürünlerini tek bir çatı altında, İşimi Kuruyorum Destek Paketi’ndebulabilirsiniz.

Garanti Bankası, yeni işini kuran KOBİ’lerin teminata ulaşmasını kolaylaştıran, girişimciliğin kapısını aralayan İşimi Kuruyorum Destek Paketi’ni hizmete sundu. Avrupa Yatırım Fonu (AYF) işbirliğiyle girişimcilere ihtiyaç duyacakları tüm hizmetleri sunan pakette, franchise ve işini yeni kurmuş girişimcilere finansman desteğinin yanı sıra, danışmanlık dahil her konuda hayatı kolaylaştıran ürünler yer alıyor.

Yeni kurulmuş, en fazla 3 yıldır faaliyet gösteren, şirket yapılanmasını henüz tamamlamamış, firmasının sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışan KOBİ’ler destek paketinden yararlanıyor. Paket kapsamında hazırlanan Girişimci El Kitabı ise yeni bir iş kurma ya da büyütme aşamasında bulunan şirketlere, finansman dışındaki konularda da yol gösterici bilgiler içeriyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, 5 bin girişimciye bu krediyi kullandırmayı hedeflediklerini söylüyor.

Karadere, sorularımızı şöyle yanıtladı:

KOBİ Girişim: Öncelikle paketin özelliklerinden bahseder misiniz?

Nafiz Karadere: Girişimci KOBİ’lere tüm bankacılık işlemlerini Garantiye gelerek, hem en uygun koşullarda hem de tek çatı altından yapabilecekleri geniş kapsamlı bir destek paketi hazırladık. Paket kapsamında franchise da dahil olmak üzere yeni iş kurmak isteyen girişimcilere, finansman desteği sağlayacak, danışmanlık da dahil olmak üzere her konuda hayatlarını kolaylaştıran ürün ve hizmetler sunuyoruz. İş fikrini henüz yeni hayata geçirmiş, şirket yapısını tam oturtmamış, firmasını ayakta tutmaya çalışan KOBİ’lere, sektör ayırımı yapmaksızın finansmana ulaşmaları konusunda önemli kolaylıklar sağlıyoruz.

Örneğin, ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz?

En fazla üç yıldır faaliyet gösteren, yıllık ciro/bilanço büyüklüğü 2 milyon Euro’nun altında olan ve çalışan sayısı 10’u aşmayan işletmelere, uygun geri ödeme seçenekleri ve cazip faiz oranları ile yatırımlarını finanse etme imkanı, ayrıca 6 ay boyunca ücretsiz para transferi ve kredi vadesi boyunca tüm hesaplar için işletim ücretinden muaf olma ayrıcalığı sunuyoruz. Paketimiz, İşletme Hesabı, Sermaye Hesabı, İşimi Kuruyorum Kredisi, Franchise Giriş Bedeli Kredisi, Easy Card, Yeni İş Sahibi Bonus Business Card, Sanal POS, Garantör Hayat Sigortası, KOBİ’m Garanti’de İşyeri Sigortası, KOBİ Fatura Ödeme Güvencesi, KOBİ Emeklilik Planı ürünlerimizi ve hizmetlerimizi içeriyor.

Bu ürünlerin özellikleri nedir?

İşletme Hesabı, yeni iş sahiplerine özel vadeli ya da vadesiz hesap açılışı yapıyor. Sermaye Hesabı ile anonim veya limited şirketi kurmak isteyen girişimciler, nakdi sermaye taahhütlerini sermaye hesabına yatırarak şirketlerinin ticaret sicilinin tescil işlemlerini kolaylıkla tamamlayabiliyor. Franchise Giriş Bedeli Kredisi’nde ise girişimciler, franchise sistemine dahil olurken ödeyecekleri giriş bedelinin yüzde 70’ine kadar olan ödemeleri, demirbaş temini ve dekorasyon gibi çeşitli finansman ihtiyaçları için Avrupa Yatırım Fonu desteği ile Franchise Giriş Bedeli Kredisi’nden faydalanabiliyorlar. Easy Card ile iş kuran girişimciler, kendilerinin ve çalışanlarının yapacağı alışverişleri, her kullanıcı için birbirinden bağımsız ve farklı limitler atanabilen Easy Kart ile kontrol altına alabiliyor. Yeni İş Sahibi Bonus Business Card ile girişimciler, şirket harcamalan ve takibi için kendilerine özel Yeni İş Sahibi Bonus Business Card’dan faydalanabiliyor. Yeni iş sahibi girişimcilerin, POS-ON aracılığıyla, aylık sabit ücret ile Garanti üye işyeri olup, nakit akışlarını düzenli ve kolay bir şekilde takip ederek kredi kartı ile satış yapabiliyor.

Bu paket hangi ihtiyaçtan yola çıkılarak hazırlandı?

Özellikle 21’inci yüzyılın başından itibaren küresel ekonomide yaşanan hızlı değişimle birlikte, yeni ekonomik düzene uyum sağlamak için yeni iş alanları yaratacak, inovatif ürün ve hizmetlerle ekonomiyi canlandıracak, genç girişimcilere ihtiyaç duyuluyor. Türkiye, genç nüfusuyla, girişimcilik alanında büyük bir potansiyele sahip. Yıllardır gençlerle kurduğumuz yakın iletişim sonucunda edindiğimiz deneyim, bize mevcut ve potansiyel girişimcilerin ne kadar büyük bir şevke sahip olduğunu gösterdi. Ancak girişimciler, bu şevki, somut ve başarılı projelere dönüştürmek için pek çok desteğe ihtiyaç duyuyor. Yeni fikirler hayata geçirilirken karşılaşılan bilgi eksikliği, uzun vadede kurumsallaşma sürecindeki yetersizlikler ve nakit yönetimindeki zaaflar, girişimciliğin sürdürülebilirliğinde en büyük engelleri oluşturuyor.

Dolayısıyla, yeni girişimlerin kurumsal ve finansal açıdan güçlendirilmesinde, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasında hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Biz de “İşimi Kuruyorum Destek Paketi”ni bu sorumluluk bilinciyle geliştirdik.

Hedefiruz nedir?

Paketle beraber yeni iş kuran girişimcilere, ihtiyaç duyacakları birçok konuda destek sunmayı amaçlıyoruz. İşimi Kuruyorum Destek Paketi, finansmana ihtiyaç duyan ancak teminat sıkıntısı çeken, girişimci gençlere önemli fırsatlar sunuyor.

Kaç ay vade ile ne kadarlık kredi kullandırılacak

Paket kapsamında girişimcilere, minimum 12 ay, maksimum 36 ay vadeler ve 6 aya varan ödemesiz dönem imkanıyla 50 bin TL’ye kadar kredi kullandırılıyor. Paket kapsamında 175 milyon TL kredi kullandırmayı hedefliyoruz. 5 bin girişimcinin bu krediden faydalanacağını öngörüyoruz.

Destek paketinin öne çıkan avantajları?

■ Maddi teminat gösteremeyen müşterilere uygun görüldüğü takdirde şahıs kefaletiyle kredi kullanma imkanı
■ Uygun geri ödeme seçenekleri (6 aya kadar ödemesiz dönem) ve uygun faiz oranı
■ 6 ay boyunca ücretsiz para transferi ve kredi vadesi boyunca tüm hesaplar için işletim ücretinden muaf olma
■ Yeni iş sahibi Bonus Business kart ile 25 TL bonus hediye
■ Sanal POS yıllık ücretinde avantaj
■ Girişimci El Kitabı

Burcu Tuvay / Ekonomist


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.